+

Jaka klatka dla świnek morskich? Jakie wymiary? Jaką klatkę kupić?

Wymiar Klatki świnek morskich jest zależny tak naprawdę wyłącznie od jednej rzeczy: ile macie wolnego miejsca, które można im przekazać?  Określane są jedynie „minimalne” wymiary powierzchni, ale ile źródeł tyle informacji. W każdym kraju wymiary minimalne są inne, ale najważniejsze: IM WIĘCEJ TYM LEPIEJ. Świnki tak samo jak ludzie dobrze czują się, gdy mają możliwość ruchu ( my nie żyjemy przecież  w małych pokoikach, gdzie ledwie możemy się położyć a już mamy drzwi, poza tym mamy możliwość wyjścia z domu).  Duża powierzchnia klatki to przede wszystkim lepszy komfort ich życia, mniej spięć w stadach (które często wynikają z braku możliwości odpoczynku od kolegów i koleżanek świnkowych a każdy chce czasem pobyć sam), mniej gryzienia krat (a często narzekacie na to, że świnka gryzie klatkę- może ma za mało miejsca i zwyczajnie w świecie nudzi się?) oraz przede wszystkim: ruch a ruch to zdrowie.

Zakłada się, że minimum klatki to około 0,7 ,metra kwadratowego dla jednej świnki, więc im więcej świnek tym klatka coraz większa  o 0,2/0,3 metra kwadratowego przy każdej kolejnej. Wszystko to jednak zależy od tego na ile możemy sobie pozwolić. Zawsze można połączyć klatkę i przed nią zrobić mały wybieg otwarty na całą dobę- to też zwiększa powierzchnię. Można również połączyć klatki ze sobą różnych rozmiarów, zrobić klatkę samodzielnie (np. kratki z wybiegu plus kuweta z polipropylenu kanalikowego z Castoramy) albo kupić klatkę C&C lub jej pochodne, które łatwo można rozbudować i zmniejszać.

Klatka dla dwóch samiczek musi mieć wymiary: 100cm x 60cm dla dwóch samców 120cm x 60/70cm

Skąd wziąć klatkę?

Klatki dostępne na rynku to dość szeroka baza, można je zakupić w internecie, stworzyć własnoręcznie bądź kupić  w sklepie stacjonarnym (gdzie często są jednak droższe niż w internecie). Poniżej kilka klatek, które faktycznie warto mieć:

-Klatka C&C- kratki i kuweta. Można ją rozbudowywać w dowolny sposób. Każda kratka zawiera 35×35 cm, więc łatwo można dopasować klatkę do mieszkania szafek i kątów domu. Łatwa do przenoszenia, kratki mogą być wykorzystywane na wybiegi, istnieje też Cavia Creative sklepu The Pig również działająca na takiej samej zasadzie:

-Inna odmiana klatki podobnej do klatki C&C jest produkt polskiego sklepu https://sklep.swinkamorska.com.pl/ a mianowicie klatka Cavia Creative.  To również model klatki modułowej, czyli takiej, którą możecie tworzyć bez końca. Klatka dostępna w różnych rozmiarach np. 2×3 kratki, 2×4 kratki..  KLIK, KLIK: https://sklep.swinkamorska.com.pl/produkt/klatka-cavia-creative-2×4

-Kratki & polipropylen kanalikowy- podobna zasada co wyżej- kratki dowolnego źródła- ogrodzenia, wybiegi plus kuweta, którą można zakupić w każdej Castoramie i to w dowolnych kolorach.

-Klatki Ferplast 120cm Rabbit bądź Casita:

-Ferplast Casita 100 cm/ bądź Ferplast Rabbit 100cm – moja pierwsza klatka, dobra na początek zwłaszcza, jeśli mamy dużo wybiegów- ja w tych czasach miałam wybieg stały:

-Ferplast 160 cm:

– Klatka 100 cm lub 120 cm ze sklepu: https://sklep.swinkamorska.com.pl/Dlaczego znów ich polecam? Odpowiedź jest prosta w ofercie mają tanie klatki o odpowiednich wymiarach. Z reguły klatki np. Ferplast  i tym podobnym mają swoją cenę. Tu mamy i dobrą cenę i odpowiedni wymiar. I tutaj mamy 100 cm klatkę idealna dla dwóch samiczek:

https://sklep.swinkamorska.com.pl/produkt/klatka-dla-swinki-morskiej-100cm-x-55cm-x-h-44cm

Druga propozycja to 120 cm, czyli idealny wymiar dla dwóch samców( oczywiście dla samiczek też się nada- im więcej miejsca tym lepiej):

https://sklep.swinkamorska.com.pl/produkt/klatka-dla-swinki-morskiej120cm-x-59cm-x-47cm

 

-stworzenie klatki z wszelkich półek i szafek(o klatkowym DIY w innym artykule)

Podsumowując: jeśli macie możliwość posiadania większej klatki : Im więcej tym lepiej. Gdzie kolwiek nie kupujecie koniecznie zwróćcie uwagę na wymiary. Mała klatka to krzywda dla zwierzaka. Wierzcie mi nawet chomik zasługuje na klatkę 100 cm i tam czuję się i funkcjonuje dużo lepiej niż w malutkim więzieniu.

Pola

I na koniec jeszcze filmik sklepu The pig – wszystko dla  świnki dotyczący wyboru klatek:

O Autorze: Pola

Zafascynowana gryzoniami posiadaczka trzech świnek i chomika.