+

Jakie podłoże w klatce?

Podłoże w klatce to temat bardzo szeroki, ponieważ ile ludzi zmaga się z codziennym sprzątaniem klatek tyle opinii na temat każdego z rodzajów podłoży. Każdy powinien spróbować kilka opcji i znaleźć najbardziej wygodne podłoże do sprzątania według własnej opinii oraz sugerując się zachowaniem swoich milusińskich.

zatem.. co na podłoże?

– Drybed/ Vetbed- „dywaniki” przepuszczające ciecze na spód  w efekcie pozostawiając suche podłoże. Obowiązują dwie nazwy. gdyż Vetbed ( firmy Petlife) to tak naprawdę oryginalne „dywaniki” droższe i lepszej jakości, ale dostępne w mniejszym zakresie kolorystycznym.   Z kolei Drybed’y występują już w znacznie szerszych możliwościach wizualnych i występują w wersji NonSlip, która zawiera pod spodem gumkę ułożoną w taki sposób, aby nie pozwolić na przesunięcia Drybed’u( Vetbed nie ma takiej opcji). Ta opcja sprawdza się na schodkach a nawet na domkach z tzn. tarasem, gdzie świnki mogą wskoczyć na ich dach i odpoczywać po bardzo ciężkim dniu.  Drybed i Vetbed można prać w pralce, ale Vetbed jest bardziej wytrzymały. Zakupić  zarówno Drybed jak i Vetbed można wyłącznie w internetowych sklepach zoologicznych.

Gdzie dokładnie mogę kupić Vetbed, drybed lub potoczne „dywaniki”?  W sklepie The Pig – wszystko dla świnki morskiej -KLIK, KLIK: https://sklep.swinkamorska.com.pl/kategoria/drybed-/-vetbed-dla-kawii-domowej

Drybed/Vetbed zalety: sucha warstwa zewnętrzna= sucho w łapki=większa higiena; miękki ciepły materiał, antyalergiczne;

wady:przymus wyczesywania sianka przed praniem

Drybed wymaga podłoża pod nim i tu opcji jest również kilka:trociny, pelet, podkłady higieniczne. Trociny potrafią przyklejać się do spodu „dywaników” i trzeba wyczesywać również spód stąd nie polecam tej opcji i uważam za dużo rozsądniejszą pelet lub podkłady higieniczne. Co do czasu pracy dużo szybciej i prościej posprzątać jednak podkłady higieniczne( można je kupić w internecie bądź w aptece- w obu miejscach są tańsze niż w sklepach zoologicznych).

W klatce moich świnek jest Drybed połączony z podkładami higienicznymi. Wybrałam taki układ, ponieważ moje świnki bardzo polubiły miękkość czego dowodem jest to, że potrafią leżeć obok legowiska na samym „dywaniku”, chyba zakładając, że jest wystarczająco miękki 😛 Natomiast wybór podkładów higienicznych wyniknął wyłącznie z szybkości sprzątania dzięki zmianie właśnie peletu (który również próbowałam pod drybedem) na podkłady.

Obie opcje – pelet i podkłady higieniczne są dobre i chłonne i obie polecam. Różnica jest tylko w czasie sprzątania.

 

Do wyczesywania sianka przed praniem przydają się takie szczotki lub temu podobne:

https://sklep.swinkamorska.com.pl/produkt/samoczyszczaca-szczotka-do-rozczesywania-vetbed

 

 

I jeszcze jedno prosiątko zadowolone z życia na „dywaniku”:

– Trociny- fanatyków i wyznawców mają wielu, najważniejsze jednak, aby były ODPYLONE. 

W innym przypadku  świnki będą kichać i mieć alergię, więc naprawdę ważna jest jakość trocin. Opcja z trocinami wymaga częstszego sprzątania, gdyż obsiusiane trociny mają swój charakterystyczny zapach.

Opcje trociny w klatce próbowałam na swoich świnkach i trociny nie są złym pomysłem na podłoże. Dają dużo radości prosiaczkom, ale potrafią być obecne wszędzie i przyklejać się do mokrych pup świnek.

Trociny można kupić w naprawę olbrzymiej 50 l wersji: https://sklep.swinkamorska.com.pl/produkt/trociny-odpylone-duze-dla-swinki-morskiej-45-50l

Jeśli dodamy do trocin dużo sianka zabawa jest niesamowita :

Warto, abyście sprawdzili sami każdą opcję i zdecydowali co dla Waszych stad  jest lepsze.

– Trociny plus pelet– Trociny znów ODPYLONE plus pelet, który można kupić w sklepach zoologicznych internetowych oraz stacjonarnych. Istnieje wiele rodzajów peletów, jednym z najczęsciej spotykanych jest pelet Pinio( drogie, dobra jakość), ale nie tylko. W sklepie The Pig- wszystko dla świnki morskiej dostaniecie granulat słomiany:https://sklep.swinkamorska.com.pl/produkt/granulat-pelet-slomiany-100-sciolka-dla-swinki-morskiej-45kg-ok-8l Tutaj mamy wersję 45 kilogramową, więc naprawdę na jakiś czas będziecie mieli spokój z zakupem podsciółki. Druga opcja peletu to pelet drewniany https://sklep.swinkamorska.com.pl/produkt/pelety-drewniane-dla-swinki-morskiej-8-litrow

Alternatywą mającą swoich fanów jest pelet drewnany opałowy kupowany w sklepach typu Castorama. Sprawdza się dokładnie tak samo. Bez względu na to czy używamy Pinio, peletu słomianego, drewnianego czy też peletu drewnianego -opałowego przykrywają go trociny- nie mieszamy i nie dajemy trocin pod spód. Chodzi tu o wrażliwość stóp świnek na skaleczenia i choroby związane z nimi -> czytaj kategoria: Choroby, Artykuł: Pododermatitis

Warstwa peletu zawsze musi być przykryta trocinami!

 

!!!!!!!!!! UWAGA WAŻNE- bardzo często spotykany błąd to Pelet bez niczego więcej, pelet jako jedyny rodzaj podłoża. Wyobraźmy sobie, że boso chodzimy po szorstkich a nawet ostrych kamieniach i patykach.. wygodnie? Świnki też nie czują się komfortowo chodząc po tak niewygodnym podłożu w dodatku narażamy je na skaleczenia oraz choroby podeszwy stóp. Proszę zwracajcie uwagę na to, aby zawsze Pelet był przykryty: trocinami, kocem, matą bądź drybedem. Apeluje o rozsądek, gdyż jest to naprawdę częsty błąd.!!!!!!!

 

– Koce polarowe- miękki i przyjemny dla prosiaczków pomysł. Można je prać. Wymagają podłoża tak samo jak w przypadku Drybedów: trociny, pelet lub podkłady higieniczne. Trociny przyklejają się do koca i w efekcie zanim wrzucimy je do pralki musimy pozbyć się wszystkiego co się „przykleiło. Dużo lepszą opcją jest pelet bądź podkłady higieniczne i tu znów wszystko zależne od nas, różnica polega na tym,  że podkłady szybciej się sprząta.

W mojej klatce jest sfera z kocem, choć mam wrażenie, że jednak przegrywa w starciu z Drybedem. Nie jest złym pomysłem na podłoże.

koc polarowy zalety: miękki i bardzo lubiany przez prosiaczki

koc polarowy wady: często musi być prany, bo jest mokry; łatwo przyczepia się do niego sianko, trociny itd

Zadowolony prosiak biegający na co dzień po kocach:

5. Maty łazienkowe – łatwo dostępne, bardzo szeroki zakres kolorystyczny, komfortowe dla łapek świnek. Maty łazienkowe są sprzedawane w kawałkach bądź na metry dostępne w sklepach stacjonarnych (typu Castorama) oraz internetowych. Maty wymagają zdecydowanie podłoża pod nimi i tu sprawdzą się trociny, pelet bądź podkłady higieniczne (tu znów trociny najchętniej się przyklejają). Maty długo były obecne w moich klatkach i dobrze się sprawdzały. Nadają się również na dachy domków, na które można wskoczyć, są antypoślizgowe. Szybko się niszczą i wymagają prania ręcznego.

!!!Zdarzają się przypadku gryzienia maty- zanim się jej pozbędziesz spróbuj odwrócić matę na drugą stronę tj. białym do góry- bardzo często świnki tracą wtedy zainteresowanie podgryzaniem.!!!

maty plusy: tanie, antypoślizgowe, wygodne;

minusy: szybko się niszczą, mogą być podgryzane

6. Podkłady higieniczne– zakupić można w aptece, sklepie zoologicznym (najdroższa opcja) oraz w internecie. Bardzo higieniczny sposób na podłoże, ale w przypadku, gdy chcemy mieć w klatce wyłącznie podkład należy uważać na to, aby świnki go nie zjadały. Stosowanie samego podkładu wymaga również częstej zmiany na nowy i suchy. Idealnie sprawdza się przy wszelkich problemach zdrowotnych od biegunek po rekonwalescencję po wszelkich operacjach i zabiegach. Czysty i sterylny, widać na nim wszystko od razu.  Nadają się również pod maty, koce i drybedy, ale również na wybiegi. I tutaj podkłady higieniczne do zakupu: https://sklep.swinkamorska.com.pl/produkt/podklady-jednorazowe-pod-vetbed-90×60-cm-30-szt-super-chlonne-flop

podkłady higieniczne zalety: czyste i sterylne;

Wady: szybko się brudzą, mogą być zjadane

-Istnieją również Podkłady wielorazowe, czyli takie, które można prać. Są tańszą opcją, ale nie przepuszczając cieczy trzeba częściej je zmieniać- czy to problem? Wątpię- chodzi wyłącznie o komfort i wygodę naszych zwierząt. W tej wersji nie musicie też niczego wyczesywać.  Dostępne są różne kolory i wzroki i dopasowane rozmiary z produktów sklepu The Pig- wszystko dla świnki – Cage Liner.

Tutaj mamy wielorazowy podkład 120 cm: https://sklep.swinkamorska.com.pl/produkt/cage-liner-w-alpaki-podklad-wielorazowy-nieprzemakalny-do-klatki-120-flop

a tutaj setka:https://sklep.swinkamorska.com.pl/produkt/cage-liner-w-alpaki-podklad-wielorazowy-nieprzemakalny-do-klatki-100-flop

 

Podsumowując:

Do wyboru mamy: mięciutkie „Dywaniki” Drybed’y, koce polarowe, maty łazienkowe, trociny, trociny plus pelet, podkłady higieniczne, podkłady wielorazowe. Pod Drybed’y, koce i maty sprawdzają się podkłady higieniczne oraz pelet. W przypadku stosowania trocin oraz peletu zawsze trociny są na wierzchu. Wszystko zależy od Was i Waszych podopiecznych. Próbujcie i znajdźcie swój sposób na podłoże:) to Wasza decyzja i tu nie ma złych wyborów, jeśli sprzątamy i dbamy o to, aby zwierzęta miały higienicznie w swoim małym świecie. Pamiętajcie tylko, że podłoże musi być bezpieczne trociny odpylone a pelet przykryty.

 

Zajrzyjcie na : https://sklep.swinkamorska.com.pl/kategoria/utrzymanie-czystosci/wysciolki-podloza

mają naprawdę szeroki zasób produktów.

O Autorze: Pola

Zafascynowana gryzoniami posiadaczka trzech świnek i chomika.