+

Wyposażenie podstawowe- co musisz mieć w klatce(minimum)?co musisz kupić na start?

Zawsze zastanawiam się nad ludźmi, którzy kupują te paskudne kolorowe klatki 20×30 wydając przy tym fortunę skazują swoje zwierzę na życie w totalnym więzieniu, gdzie nawet nie można się wygodnie położyć, bo kończy się klatka… tak więc dziś postanowiłam wypisać absolutne i bezdyskusyjne, bez tego minimum oferujesz swojemu pupilowi naprawdę niegodne życie- a na nie nie zasługuje nawet malutka myszka. Nikt nie mówi, że macie zapewnić świnkom cały pokój 5 domków na głowe w tym 2 letniskowe, ale ustalmy, że minimum to naprawdę podstawa!

Wierzcie mi, że jak człowiek dobrze wkręci się w dobrostan zwierzaka tak później chce dla niego lepiej niż lepiej..;)

Zacznijmy od tego, że klatka dla świnek ma mieć odpowiedni rozmiar ( dla samiczek dwóch minumum 100 cm, dla samców 120 cm) oraz odpowiednie podłoże( np. trociny). O tym jakie są możliwości poczytajcie tutaj:
https://morskieswinki.pl/category/klatki/

Mamy więc super klatkę, nawet minimalnych wymiarów, mamy wygodne mięciutkie podłoże i co dalej? Pustką klatkę zapełnijmy na początek poidełkiem jest ich wiele i dobrze byłoby, aby poidełek było tyle ile świnek, bo unikniemy w ten sposób wojny, gdy każda świnka będzie oczywiście chciała pić w tym samym czasie, jakże inaczej:P Na rynku dostępnych jest wiele, ale dla świnek warto rozejrzeć się za 250 ml około( oczywiście może być mniejsza i pamiętajcie o wymianie wody najlepiej codziennie!). Poidełka są szklane lub plastikowe (w swojej klatce mam dwa plastikowe i jedno szkole – dla trzech świnek i mam wrażenie, że szklane znacznie lepiej się sprawdza). W internecie na hipicu, the pig i innych sklepach można kupić plastikowe  od  10 zł z kolei szkolne to już około 20 zł.
Plastikowe wyglądają tak:

Z kolei szklane tak( w środku mają taką pływającą kukurydzę, która pomaga ocenić ile wody jest w poidełku):

 

Kolejna sprawa to miski przydadzą się minimum dwie ( wersja, gdzie warzywa podajemy do pyszczków bezpośrednio;P)- jedna na zioła a druga na wysokiej jakości karmę. Warto zwrócić uwagę na miski od 280-300 ml i przede wszystkim ceramiczne. Dlaczego? Świnki mają skłonność do przewracania misek, które są zbyt lekkie, plastikowe a kupując miskę ceramiczną unikamy bałaganu. ( o dobrej diecie poczytacie tutaj: https://morskieswinki.pl/zywienie/piramida-pokarmowa-prosiaka-czyli-co-dawac-i-ile-dawac/

Ceny w internecie w sklepach zoologicznych to między 10-20 zł za sztukę. Dobrze sprawdza się też podwójna duża miska dla psa/kota. Polecam- sama używam:


Poidełka i miseczki znajdziecie na: https://sklep.swinkamorska.com.pl/kategoria/miseczki-i-poidelka

Do tego paśnik, ale o nim więcej w wyposażeniu xxl, ponieważ równie dobrze można położyć stos siana w róg klatki, byle miały do niego dostęp stały i bez ograniczeń. W przypadku posiadania paśnika mamy pewność, że świnki zawsze znają nie zasiusiane sianko. Jeśli decydujecie się na opcje klatki bez paśnika to pamiętajcie o sprawdzaniu czy świnka ma dostęp do suchego sianka, oraz częściej go zmieniajcie na świeże. Sianko zawsze musi być zielone, pachnące, ale pewnie to już wiecie.

No i ważna sprawa- schronienie dla świnek.. to konieczne i każda świnka powinna mieć OSOBNE, bo znów wywołamy niepotrzebne wojny  a po co? Tak więc schronienie to zarówno powieszenie dwóch hamaków dla dwóch świnek jak na zdjęciu wyżej to również jakaś opcja ( w internecie w sklepie the pig zakupicie naprawdę dużo kolorowych hamaków). Ja jednak przy minimum wyposażenia bardziej polecam zwykły drewniany domek:

Domek tego typu w internecie znajdziecie za około 30 zł. Plastikowe domki na lato są fatalnym pomysłem, dlatego ja polecam jednak proste drewniane, ale o odpowiednich rozmiarach domki. Pamiętajcie, że świnki szybko rosną i domek musi zmieścić około kilogramowe (a  czasem i większe ;P) zwierzę! Takie minimum to 25cm x 25cm. Schronienie to podstawa- jeśli świnka jest bardzo przestraszy może biegać po całej klatce i jej serce nie wytrzyma … naprawdę warto.
Drewniane tanie domki, wystarczające dla świnek poniżej:
1) https://sklep.swinkamorska.com.pl/produkt/rogowy-domek-z-drewna-dla-swinki-morskiej

2)https://sklep.swinkamorska.com.pl/produkt/drewniany-domek-narozny-dla-swinki-morskiej

Dobrej jakości i bez limitu- sianko, zioła, karma bezzbożowa i warzywa codziennie plus miska, poidełko, domek to absolutne minimum. Oczywiście pamiętając o dobrych wymiarach klatki.

Jeśli chcesz wiedzieć co jeszcze sensownego można dodać do wyposażenia zajrzyj tu: https://morskieswinki.pl/przed-zakupem-swinki/wyposazenie-xxl/

 

 

 

 

O Autorze: Pola

Zafascynowana gryzoniami posiadaczka trzech świnek i chomika.