+

Apteczka podstawowa

Jako właścicielka stada świnek morskich nie wyobrażam sobie braku posiadania apteczki, choćby podstawowej. W życiu są różne sytuacje i czasem pierwsza pomoc to właśnie my, sam na sam ze świnka. Warto mieć pod ręką rzeczy, które pomogą jej przetrwać do wizyty u weterynarza niż bezradne czekanie aż będzie gorzej..

Co przydaje się zatem w apteczce?

Jednym z częstych I nagłych dolegliwości dopadających nasze świnki są te dotyczące układu pokarmowego. Tu warto zawsze mieć jakiś probiotyk, przy biegunce, zaparciu i wzdęciu jest bardzo przydatny. Probiotyk, który można kupić w ludzkiej aptece to LAKCID– zwykły, nie- forte, najlepiej w ampułkach- łatwiej nabrać do strzykawki wpuszczając do środka wodę. Dawkowanie w przypadku lekkich dolegliwości to 1/2 na dobę, dawkę można zwiększyć w razie potrzeby. Probiotyk pomoże z zaburzeniem flory bakteryjnej, wyrówna ją. Inne probiotyki to np,:  Bio- Lapis, Bio- Protect).

Ludzki probiotyk, który śmiało można podawać zwierzakom. Lakcid to naprawdę dobry i skuteczny probiotyk.

Bio- Lapis można zakupić w sklepach internetowych bądź u weterynarzy. W postaci proszku- łatwa do rozpuszczenia w wodzie i podawania strzykawką.

Na wszelkie dolegliwości żołądkowe w tym ZAPARCIA pomaga Siemię lniane- kleik wytworzony z gotowania jego, ostudzony podany strzykawką. Siemię można kupić w aptece, czasem również w sklepach spożywczych.

Czasem na silną biegunkę pomaga również SMECTA– dosłownie malutka szczypta, gdyż czasem prowadzi do zaprać, gdy jej ilość jest zbyt duża. Co jeszcze może pomóc w przypadku dolegliwości żoładkowych? Zioła podane w całości do jedzenia bądź zaparzenie z nich „herbatki” typu: rumianek, dziurawiec, szałwia, mięta.

Co do wzdęć zawsze warto w apteczce mieć kropelki dla niemowląt o nazwie: ESPUMISAN. Dla Kilogramowego prosiaka dawka wynosi 1ml. Kropelki można podawać do 4 razy na dobę. Przy konsultacji z weterynarzem można zwiększyć dawkę. Twardy i bolesny brzuszek można zwalczyć również tańszym lekiem zwanym Bobotic -jest zdecydowanie  łagodniejszy. Ja zdecydowanie bardziej polecam pierwszą skuteczniejszą opcję. Dodatkowo na sytuacje tego typu pomaga HERBATA Z KOPRU WŁOSKIEGO, czyli fenkuł, fenkuł i jeszcze raz fenkuł. Herbatę ostudzoną należy podawać strzykawką.

Espumisan dla niemowląt- około 20-25 zl w aptekach

Przykładowa herbata z kopru włoskiego, oczywiście na rynku jest ich wiele. Dostępne są również nasiona kopru, które można parzyć i uzyskać taki sam efekt.

Życie w stadzie ma różne dni, zawsze warto mieć coś na rany i otarcia: Octenisept– doskonały środek dezynfekujący a przy okazji tamujący krwawienia np. z zbyt krótko przyciętego pazurka. Jeśli nie Octenisept- to chociaż woda utleniona. Lepszy zdecydowanie jest  pierwszy środek.

Octenisept- różne pojemności, ale warto posiadać chociażby najmniejszy. Błyskawicznie działa i nie wywołuje przesadnego pieczenia.

Świnki czasem zakuwają sobie oczy, doskonałą pierwsza pomocą jest NaCl, czyli pospolita SÓL  FIZJOLOGICZNA.  Pomocna, gdy trzeba przepłukać oczko. Uwaga- rumianek wysusza i nie pomaga w tym przypadku!

 

Ostatni niezwykle ważny punkt to Karma ratunkowa.Trzy najlepsze karmy to: HERBI Care Plus, Karma Ratunkowa Rodicare oraz karma ratunkowa Dr Ziętek. Posiadanie Karmy już gotowej nawet własnej roboty jest bardzo ważne. Czesto świnki przy wszelkiego rodzaju bólu rezygnują z jedzenia.

Jedna z najbardziej polecanych Karm ratunkowych. Dostępna w saszetkach oraz w większych pojemnikach.

Dr Ziętek tradycyjnie na prowadzeniu- wysokiej jakości, dobra karma ratunkowa w dodatku w różnych odmianach np.: ogólna dla zwierząt roślinożernych, dla zwierząt z chorą wątrobą a nawet dla chorych na nerki!

 

Karma Rodicare instant- sama jej używam i polecam. Chętnie jedzona przez świnki. Zawiera dużo dobrych ziół, które wspierają pracę żołądka i pobudzają apetyt. Dostępna w saszetkach lub większych pojemnikach.

W apteczce podstawowej przydadzą się również: jałowe gazy, termofor oraz strzykawki. Można dorzucić wkład chłodzący na wypadek przegrzania w upalne lato.

Najlepszą pomocą w każdej sytuacji jest pilne udanie się do specjalisty. Nawet jeśli możemy nieco pomóc  prosiaczkowi zanim tam trafimy- ZAWSZE należy udać się DO WETERYNARZA!!

Podsumowując podstawą apteczki są: probiotyki, zioła: rumianek, dziurawiec, szałwia, mięta, Espumisan lub Bobotic, Herbata z kopru włoskiego, NaCl, jałowe gazy, termofor, strzykawki oraz bardzo ważna KARMA RATUNKOWA. Koniecznie zajrzyjcie do artykułu Apteczka XXL- być może coś zawartego tam również Wam się przyda. 🙂

 

 

O Autorze: Pola

Zafascynowana gryzoniami posiadaczka trzech świnek i chomika.