+

Wybieg

 

Gdy świnki opanowują cały pokój a Ty masz więcej sianka w skarpetkach niż zwykle oznacza to tylko jedno- WYBIEG, czyli doskonała forma do rozruszania śpiąco- jedzącego towarzystwa.

Do pełnego zdrowia psychicznego świnki potrzebują minimum 2h poza klatka, jeśli ta jest minimalnych rozmiarów. Zatem jeśli macie możliwość spędzenia miłego popołudnia lub wieczora z pupilami- dajcie im trochę świata bez krat.

W dni wolne od pracy potrafię zrobić potężny wybieg dla swoich prosiąt na cały dzień i wierzcie mi są naprawdę szczęśliwe i wyjątkowo więcej spacerują. Ruch to zdrowie, zdrowie to dłuższe życie a na tym zależy każdemu świniomaniakowi. Zanim jednak wypuścicie zwierzęta na spacerniak kilka bardzo ważnych zasad :

  1. Koniecznie zabezpiecz cały pokój:

-Przegryzienie kabli może skończyć się śmiercią prosiaczka przez porażenie prądem.

Rośliny ozdobne nagryzione, zjedzone mogą zatruć świnkę.

Zamknij okna i drzwi– świnki są różne i niektóre z nich będą siedziały w kąciku pokoju a inne z wielką przyjemnością wyjdą z pokoju sprawdzić jak wygląda świat

– Usuń z pola widzenia świnek wszelkie drobne rzeczy, które świnka mogłaby połknąć w tym wszelkie niedozwolone dla świnek ludzkie jedzenie i picie- świnki z ciekawości spróbują chrupki leżące na podłodze oraz przewrócą szklankę z sokiem( przecież pięknie pachnie owocami)

2. Jeśli masz zamiar zrobić wybieg dłuższy niż 30 minut pamiętaj o wodzie- tu liczy się pomysłowość: można przyczepić poidełko do zewnętrznej strony klatki, przymocować do ogrodzenia wybiegu (jeśli taki posiadacie). Istnieją również stojaki na poidełka typu:

Można również wykorzystać tradycyjny sposób: miskę z woda ( najlepiej miska ceramiczna- nie przewróci się). Warto na wybiegu zaserwować ogórka– jest doskonałym nawadniaczem.

3. W przypadku posiadania innych zwierząt – odseparuj je. Nie stresuj świnek obecnością psa, kota i innych, nie będą czuły się na tyle swobodnie by bez większych obaw pozwolić sobie na chodzenie.

4. Pamiętaj o wszelkich szczelinach i wejściach za meblami, pod łóżko, szafy, komody. Ciężko będzie wydostać świnkę, która znalazła sobie super nowy dom, gdzie nikt jej nie widzi i nikt się nie mieści..;) Kiedyś dzięki mojej królowie stada Rudej odkryłam, że mam jeszcze jedną szczelinę do której można wejść, na szczęście od razu zauważona została wyciągnięta a mała nie była zadowolona z odebrania jej przytulnej norki.. 

i przede wszystkim:

KONTROLUJ  i miej na oku swoich milusińskich. To Twoje zwierzęta i Ty za nie odpowiadasz  również na wybiegu!

 

Co widoczne na zdjęciu powyżej sposób na wybieg może być naprawdę wiele. Wybieg może być ogrodzony kratkami tyle, że większy od klatki, może być wolny i kontrolowany przez nas.

Co można wykorzystać na wybiegu zwłaszcza przy świnkach, które boją się swobodnie spacerować?

Tu sprawdzą się przede wszystkim wszelkie domki, tunele i cokolwiek macie pod ręką. Mój wybieg to jak potężna klatka jest dużo jedzenia, legowiska, norki, domki. Wykorzystuje również wszelkie teczki, tekturki i kartony. Wy również możecie wykorzystać wszystko co jesteście w stanie zdobyć począwszy od zwykłych kartonowych pudełek wyciętych z obu stron niczym tunel. Naprawdę nie trzeba mieć najdroższych gadżetów, żeby dać wiele radości.

Świnki z natury to bardzo strachliwe zwierzątka i często skarżycie się, iż po wyciągnięciu z klatki na wybieg wasi pupile nie zamierzają się ruszyć z kącika wybiegu. To NORMALNE zachowanie i nie ma w tym nic dziwnego. Na co dzień przyzwyczajone są do posiadania możliwości schowania się w każdym momencie, to ważne również na wybiegu. Nie jest to jedynie kwestia psychiczna, ale również fizyczna. Świnki mają słabe serca, przestraszone dzwonkiem do drzwi mogą w panice za wszelką cenę szukać schronienia dlatego warto, aby miały taka opcję blisko siebie.

Zawsze można na schronienie wykorzystać sporą stertę siana to też niezła zabawa, jeśli można leżeć na jedzeniu, spać na jedzeniu, jeść jedzenie leżąc w miejscu, w którym się przed chwilą spało.. 😉

Dobrze sprawdzają się również wszelki zabawki typu kule- smakule, z których wypada lubiane jedzenie, ale trzeba się nachodzić za kulą, żeby coś z niej wypadło, ale również kule z papieru i sianka, rolki z sianka( sprawdź w kategorii- świnkowe rozrywki- artykuł: DIY zrób to sam).

Gdzie kupić takie kule?  Opcji jest wiele ja jak zwykle polecam internet- najtańszy sposób plus dobra jakość. W sklepie The pig znajdziecie mnóstwo super produktów, które nadają się na wybiegowe szaleństwa.

I tu np. kula- smakula tradycyjna:

https://sklep.swinkamorska.com.pl/produkt/snack-ball-dla-swinki-morskiej

Mamy również do wyboru wersje rolo-smakula:

https://sklep.swinkamorska.com.pl/produkt/snack-roll-zabawka-dla-swinki-morskiej

-kula smakula w wersji jadalnej w całości z kwiatkami:

https://sklep.swinkamorska.com.pl/produkt/kula-smakula-z-sianka-i-kwiatow-toy4joy

Jak już jesteśmy w klimacie piłeczek to istnieją również wersje z trawy, wikliny, winorośli – inny mi słowy jadalne piłko- gryzaki, a jeśli można coś jeść to jest super zabawką świnkową;P – a więc:

-piłka z trawy

 https://sklep.swinkamorska.com.pl/produkt/pilka-z-trawy-z-dzwoneczkiem-10-cm-dla-swinki-morskiej

-piłka z winorośli:

https://sklep.swinkamorska.com.pl/produkt/pilka-jadalna-z-winorosli-6-cm-toy4joy

Jako domko- tunele lub schrony na wypadek, gdy niebo zacznie spadać jeśli przypadkiem upuścicie klucz  można wykorzytać np. tekturowe domki. Są w pełni bezpieczne i nadają się do podgryzania. Bez kleju, oklein, napisów. Czysta tektura a ile zabawy;) KLIK, KLIK:  https://sklep.swinkamorska.com.pl/produkt/tekturowy-tunel-namiotowy-toy4joy

Podsumowując:

Zacznijcie od zabezpieczenia pokoju od wszelkich rzeczy zagrażających  życiu i zdrowiu prosiaków. Przygotujcie im wybieg większy niż klatka, kontrolujcie co robią i miejcie ich na oku. Pamiętajcie o piciu-poidełko, miska z wodą, ogórek i jedzeniu. Dajcie im schronienie- kartony,teczki,tekturki, domki, sianko. Dajcie im zabawki kule-smakule, kule z sianka, z papieru.  Róbcie wybieg najczęściej jak to możliwe i spędzajcie wspólnie miło czas:)

Pola

 

 

O Autorze: Pola

Zafascynowana gryzoniami posiadaczka trzech świnek i chomika.