+

Karma jako dodatek do diety. Jaką wybrać?

Karma to jedynie dodatek do diety i nie ma prawa być jego podstawą. Jeśli świnka je mało karmy nie ma czym się martwić, podstawą jej diety jest sianko. Przy wyborze karmy kierujmy się wyłącznie jej jakością. Najtańsze karmy zawierają kolorowe dziwactwa i ziarna zbóż, które kategorycznie powinny nie występować w diecie prosiąt. Jeszcze raz w skrócie powtórzę- zboża są BARDZO złym pomysłem przede wszystkim dlatego, że zawierają kwas tłuszczowy omega 6 oraz cukier prosty. Najprościej mówiąc dawanie zbóż świnkom prowadzi do: cukrzycy, otyłości, miażdżycy, chorób układu krążenia, niedoboru minerałów, chorób serca. Myśle, że nikt nie chce skazywać swoim milusińskich na takie wyroki, więc zwróćcie uwagę, aby jednak karma była bezzbożowa- to przede wszystkim.
Drugą sprawą jest włókno. Karmy lepsze jakościowo mają go więcej i niech to będzie minimum 8- 9 %. Włókna występujące w karmie dzielą się na dwie grupy przyswajalne i nieprzyswajalne. Przyswajalne to te dzięki, którym zwierzak ściera zęby najprościej mówiąc z kolei nieprzyswajalne to rozkładające się w jelicie ślepy włókna, które dają energię całemu organizmowi. Dobrej jakości karma powinna zawierać około 10-18% białka oraz tłuszcz około 2,9-3,5%.  Białko w skrócie dlatego, że dzięki nim mamy cekotrofy, ale nadmiar białka może być szkodliwy (choroby układu pokarmowego) z kolei tłuszcz jest potrzebny do dobrej pracy jelit, wchłanianiu wapnia, a jego nadmiar również prowadzi do różnych chorób między innymi stłuszczenia wątroby.  To nie wszystko.. dobrej jakości karma zawiera mnóstwo witamin: między innymi witaminę C tak ważna w diecie  świnek, których organizm sam jej nie wytwarza, witaminy grupy B,  witaminę K oraz witaminę E. W składzie znajdziemy również cynk, różne minerały,  fosfor oraz wapń( **dla zaawansowanych w stosunku 2:1). Zatem przy wyborze karmy decyduje ilość włókna oraz witaminy C.

Karmy dzielimy na musli i granulaty. Musli zdecydowanie NIE! ostrzegam Was i odradzam z całego serca. Granulaty niżej wymienione są bezpieczne i można je podawać.

Jedną z najbardziej polecanych karm, również przeze mnie jest CAVIA COMPLETE. Możecie tupać nogami i się złościć, ale to naprawdę najlepszej jakości karma, która bije na głowę wszystkie inne. W internetowych sklepach można kupić ją między 12- 14 zł za 500 gram( większe paczki nie mają sensu chyba, że macie 10 świń- każda karma wietrzeje i traci właściwości) z kolei w sklepach stacjonarnych około 20 zł. Moje prosiaki jedzą ją z wielkim apetytem, choć miałam w historii prosiaczka, który uparcie walczył, aby jej nie jeść w rezultacie za nią szalała i piszczała przy ruszaniu opakowania. Karma jest stworzona przez firmę VERSELE LAGE( nie nie oznacza, że każda ich karma ma równie doskonała jakość). Dlaczego warto? Spójrzmy na skład, który zawiera 1000 mg witaminy C oraz 20 % włókna. Poza tym co najważniejsze mamy również wszystko w normie: tłuszcz 3,5 %, białko 15,5 %, składniki mineralne 8 %, tłuszcz 3,5 %, popiół 8%, witamina A, Witamina D, Witamina C oraz Witamina E, wapń i fosfor. Jakieś jeszcze pytania?:P Szczerze polecam i ja i moja gromada.

KLIK, KLIK: https://sklep.swinkamorska.com.pl/produkt/karma-dla-swinki-morskiej-versele-laga-cavia-complete-500g

Karma również tej samej firmy od niedawna na rynku Cavia Natura Versele Lage również do najgorszych nie należy, choć nie bije na głowę jak Cavia Complete jakościowo nie jest zła karma i również śmiało możemy ją zapisać na listę polecanych.  Za 700 gram  zapłacimy podobnie jak za Complete’a ale ilościowo jest jednak o 200 gram więcej.  Minus to dużo mniej witaminy C- tu zaledwie 750 mg. Skład tej karmy: białko 15,5 %, tłuszcz 3.5 %, włókno 20 %, witaminy, wapń, fosfor.

KLIK, KLIK: https://sklep.swinkamorska.com.pl/produkt/nowa-versele-laga-cavia-nature-700g

Kolejna karma, którą możemy zapisać na listę polecanych to karma JR Farm z linii Grainless Karma kompletna świnka morska. Skład karmy to 19% włóknawitaminy C 715mg, białko 13,2%, tłuszcz 3,6%, surowy popiół 10,16%, wapń, witaminy. Karmy całkiem sporo, bo 1350 gram.

 

Na listę możemy śmiało wpisać karmę Beaphar Nature, która zawiera 24% włókna oraz 590mg witaminy C, Białko 17%, tłuszcze  3,3%, Ca 0,8%, P 0,49%, Na 0,5%, Mg 0,2%, popiół  8,4%, K 1,4%. Karma pakowana w 750 gramowe paczki.

KLIK, KLIK: https://sklep.swinkamorska.com.pl/produkt/beaphar-nature-750g-karma-dla-swinki-morskiej-super-premium-bez-zboz

Karma Bunny Basic – Marzenie świnki morskiej również znajdzie się na naszej liście. Koszt w sklepach internetowych to około 24 zł, stacjonarnie około 30 zł. Waga to 750 gram. Co do składu- witaminy C posiada 600 mg natomiast włókna 21 %, Białko 13%, tłuszcze 2,5%, Popiół  8,5%, wapń, fosfor, witaminy.

Karmy Greenwoods, Royal One Cavia, Exellent karma Vitapol(o dziwo jedna jedyna z ich karm, którą można podać świnkom) też są zdecydowanie lepsze od kolorowych musli, ale ja zdecydownie polecam bardziej wyżej wymienione.

Na rynku mamy dostępne dwie karmy, które idealnie nadają się dla świnek, które nie dają sobie rady ze ścieraniem stale rosnących zębów: Science Supreme Petfoods Fibafirst oraz Trovet. Nie spodoba się ich twardość każdej śwince, ale warto pamiętać o tych karmach. Zarówno witaminy C jak i włókna mają naprawdę sporo.

Dla świnek chorych na cukrzycę nie polecam karm, które zawierają w składzie buraka, marchewkę i inne produkty z cukrem- warto zawsze zwrócić uwagę na skład i dostosować karmę do potrzeb.  Z kolei dla pupili skłonnych do chorób przewodu pokarmowego warto unikać w składzie np. płatków grochu również często obecnych- powodują wzdęcia.

Istnieją również karmy weterynaryjne, czyli tzn karmy ratunkowe dla chorych zwierząt samodzielnie nie jedzących, rekonwalescentów- Rodicare Instant, Karma ratunkowa dr Ziętek, Herbi Care Plus. Dokarmianie to już osobny temat, tu tylko przypominam, że niejedzące 24 h prosię to umierające prosię- dokarmiajmy zwierzaki, jeśli pojawia się u nich problem i nie chcą same przyswajać pokarmu.

Wybór karmy zatem należy do Was- byle bez zbóż, byle zdrowo i byle najlepsza jakość, czyli karmy tzn. polecane. Nie oszczędzajcie na karmie. JAKOŚĆ to podstawa!!

Sklep The Pig wszystko dla  świnki morskiej – firma FLOP tworzy filmiki na youtubie dotyczące  świnek, mam nadzieje,  że po przeczytaniu artykułu oraz obejrzeniu filmiku poniżej będziecie wiedzieć jaką karme wybrać:

 

O Autorze: Pola

Zafascynowana gryzoniami posiadaczka trzech świnek i chomika.